اخبار, اپراتورها

نحوه غیرفعال کردن رومینگ / ماجرای رومینگ اجباری چیست؟

نحوه غیرفعال کردن رومینگ
شهروندان نقاط مرزی کشور به دلیل آن که ناخواسته در معرض پوشش شبکه موبایل کشورهای همسایه قرار می‌گیرند، برای جلوگیری از رومینگ اجباری و برقراری تماس به‌صورت رومینگ بین‌الملل باید این سرویس را روی سیم‌کارت‌های خود غیرفعال کنند.

چگونه رومینگ را غیر فعال کنیم

 

با توجه به افزایش نگرانی‎ ها درباره هزینه‌ های فعال بودن رومینگ در داخل کشور، می‎ توانید با روش‌ های ذکر شده در این مطلب، رومینگ سیم کارت خود را غیرفعال کنید.

غیرفعال کردن رومینگ در آیفون

مراحل غیرفعال کردن داده Roaming را در iPhone خود دنبال کنید.

۱. از صفحه اصلی iPhone خود ، روی تنظیمات ضربه بزنید.

۲. بعد ، روی Cellular ضربه بزنید.

۳. غیرفعال کردن رومینگ داده در iPhone با فعال کردن Data Roaming به خاموش (سفید) از تنظیمات فعلی (سبز) آن می باشد.

علاوه بر این ، شما همچنین باید غیرفعال کردن داده های تلفن همراه در iPhone خود را در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که تمام استفاده از داده ها در iPhone شما فقط به WiFi محدود شده است و از داده های تلفن همراه شما استفاده نمی کند.

توجه: غیرفعال کردن رومینگ داده نیز پیام های متنی بین المللی یا خارج از منطقه را در iPhone شما غیرفعال می کند.

غیرفعال کردن رومینگ همراه اول

مشترکین می‎توانند برای غیرفعال کردن رومینگ همراه اول به 3 روش زیر اقدام کنند:

1. ارسال پیامک 29 به سرشماره پیامکی 10

2. شماره گیری کد دستوری: ستاره یک ستاره شش مربع #6*1*

3. شماره گیری کد دستوری : ستاره 10 ستاره 29 مربع #29*10*

غیرفعال کردن رومینگ ایرانسل

مشترکین می‎توانند برای غیرفعال کردن رومینگ ایرانسل به 2 روش زیر اقدام کنند:

1. اپلیکیشن ایرانسل من

2. از طریق شماره‌گیری کد دستوری #2*1111*

  •  در زمان حضور مشترک در خاک ایران، همواره تعرفه‌های عادی برای مشترک محاسبه می‌شود و تنها در صورت خروج مشترک از کشور و قرار گرفتن در مناطق تحت پوشش اپراتورهای طرف قرارداد، تعرفه‌های رومینگ محاسبه می‌شود.

 

نحوه غیرفعال کردن رومینگ در اندروید (همراه اول، ایرانسل و رایتل)

جهت غیرفعال کردن رومینگ همراه اول و ایرانسل و یا رایتل در اندروید، ابتدا به بخش تنظیمات موبایلتان بروید.

حالا به بخش Cellular networks (شبکه های تلفن همراه) بروید. توجه کنید که این گزینه ممکن است بسته به مدل موبایل شما، متفاوت باشد. برای مثال تنظیمات رومینگ گوشی هواوی در مسیر Wireless & networks < mobile network وجود دارد.

حالا گزینه مربوط به Data rooming را غیر فعال کنید. با اینکار دیگر تنظیمات رومینگ برای سیم کارت شما خاموش میشود و اگر در سفر های خارجی باشید، دیگر سیم کارتتان در دسترس نخواهد بود.

نحوه غیرفعال کردن رومینگ رایتل

  •  رایتل هیچ کد دستوری برای فعال یا غیرفعال کردن رومینگ بین الملل خود در نظر نگرفته است. برای غیرفعال کردن رومینگ رایتل می توانید برروی دستگاه خود، به قسمت تنظیمات/ درباره دستگاه مراجعه نمایید.

ماجرای رومینگ اجباری چیست؟

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مطرح‌شدن شایعه فعال‌کردن اجباری سرویس رومینگ توسط اپراتور‌ها و کسر مبالغی از حساب مردم، در صفحه شخصی خود در فضای مجازی به این شایعه پاسخ داد. اجازه بدهید ببینیم ماجرای رومینگ اجباری چیست؟

در پی چند شایعه در فضای مجازی درباره فعال‌کردن اجباری سرویس رومینگ در اپراتورهای داخلی برای دریافت هزینه از مشترکان محمدجواد آذری‌جهرمی در اینستاگرام خود نوشت:

«امروز تعداد زیادی پیام از شما دریافت کردم که گفته بودند اپراتورها با فعال‌کردن سرویس رومینگ به‌ ‌صورت اجباری، مبالغی را از حساب مشترکان کسر کردند.»

رومینگ بین‌الملل چیست؟

زمانی که شما به مسافرت خارج از کشور می‌روید، سیم‌کارت شما قابلیت فعال‌شدن در شبکه تلفن‌همراه کشور مقصد را دارد. در این حالت رومینگ برای سیم‌کارت شما فعال می‌شود. تماس‌گرفتن یا استفاده از اینترنت درحالت رومینگ بسیار گرانقیمت است و کاربرد تجاری دارد.

آیا رومینگ بین‌الملل بدون برقراری تماس یا استفاده از اینترنت برای مشترک هزینه‌ای دارد؟

خیر. فعال‌شدن سیم‌کارت شما در شبکه کشور مقصد، بدون تماس هیچ هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت.

آیا سرویس رومینگ بین‌الملل برای همه به‌ صورت پیش‌فرض فعال است؟

اکنون بله، اما قبلا این سرویس درصورت نیاز و با درخواست مشترک و با مراجعه به دفاتر خدمات ارتباطی انجام می‌شد. پس از فراگیرشدن سفر اربعین و برای راحتی مردم، این خدمت به‌ صورت پیش‌فرض برای مشترکان اپراتورها فعال است.

آیا با فعال‌بودن خدمات رومینگ بین‌الملل و عدم خروج از کشور، مشترک باید هزینه بیشتری برای تماس بپردازد؟

خیر، هیچ‌گونه هزینه اضافی درصورت عدم خروج از کشور، برای مردم محاسبه نخواهد شد و این خبر شایعه‌ای بیش نیست.

آیا با غیر‌فعال‌کردن خدمات رومینگ بین‌الملل با کدهای دستوری معرفی‌شده، مشکلی برای مشترک به وجود می‌آید؟

خیر. تا زمانی که مشترک قصد مسافرت به خارج از کشور را نداشته باشد، مشکلی به وجود نمی‌آید. در غیراین صورت باید قبل از سفر به فعال‌سازی اقدام کند، وگرنه سیم‌کارت او در خارج از کشور قابل استفاده نخواهد بود.

آیا غیر‌فعال‌سازی خدمات رومینگ بین‌الملل منفعتی هم دارد؟

به‌ صورت کلی خیر اما به شهروندان نقاط مرزی کشور توصیه می‌شود به ‌دلیل آنکه ناخواسته در معرض پوشش شبکه موبایل کشورهای همسایه قرار می‌گیرند، برای جلوگیری از رومینگ اجباری و برقراری تماس به‌ صورت رومینگ بین‌الملل، ناخواسته این سرویس را روی سیم‌کارت‌های خود غیرفعال کنند.

 

وزیر ارتباطات پس از پاسخگویی به این سوالات و روشن‌کردن ماجرای پیامکی که درخصوص پرداخت هزینه برای فعال‌سازی رومینگ دست‌به‌دست می‌شود، تأکید کرد:

«اطمینان می‌دهیم که نسبت به حق‌الناس حساس هستیم و فعال‌بودن سرویس رومینگ بین‌الملل برای سیم‌کارت شما، مادامی ‌که به مسافرت خارج از کشور نرفته‌اید و تماسی برقرار نکرده‌اید و استفاده‌ای از اینترنت نداشته‌اید، هیچ هزینه‌ای برای شما ندارد و این شایعه یک دروغ شاخ‌دار است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *